Napsali o nás

Město v duchu jarmarku

Rok se s rokem sešel a Festival řemesel a slavnosti bylinek opět rozproudily Říčany. Nikdo se nenechal odradit chmurným počasím, účast byla hojná, přes tisíc návštěvníků si užilo 17.května 2014 na říčanském náměstí bohatý program spolu s tradičním jarmarkem.

Jak to probíhalo

Celý festival byl nejen provoněn jarní náladou, ale byl připomínkou tradičních řemesel. Děti i dospělí zde mohli nahlédnout pod šikovné ručičky říčanských i přespolních řemeslníků, ochutnat místní dobroty a sami si řadu věcí vyzkoušet. Kdo nelenil a účastnil se soutěže, odnášel si domů zasazený dáreček  – sponzorský dar firmy Hubert Neuman Ekoflor.

O zábavu bylo postaráno

Kromě přehlídky tradičních řemesel bylo možné zakoupit různé řemeslné výrobky, dominovaly místní produkty oceněné regionální značkou Zápraží. Festival zpestřily i značkové výrobky z regionu Polabí a Vysočina. Dle front u workshopů lze usuzovat, že malé stále láká zkoušení řemesel jako řezbářství, sklářství, předení na kolovrátku či zdobení perníčků. Rozradostněné děti pobíhaly od dílničky k dílničce s obrázky na obličeji od zástupkyně Olivovy léčebny.

Spokojení návštěvníci si odnášeli dřevěné, keramické či textilní výrobky, koření, šperky, suvenýry, kabelky, sazenice a mnoho dalších drobností. Při obléhání stánků každému vyhládlo, tak k slovu přišly čerstvě grilované krkovičky či klobásky od pana Mráčka a certifikované pivo Velkopopovický kozel, také nositel značky Zápraží originální produkt. Cukrářský salon na tento den přichystal speciální jablečné zákusky se skořicí a mátou.

Během akce se na pódiu střídal jeden místní spolek za druhým. Říčansko může být hrdé na neuvěřitelně odvážné a šikovné vystupující od nejútlejšího věku. Na náměstí bylo vidět děti z říčanských mateřských škol, které zatančily a zazpívaly. Svůj program předvedli tanečníci z Tanečního klubu Fuego, Taneční školy Twist, TS DANCE EB, zazpívaly dívky ze souboru Elišky Erlichové a zahrál taneční orchestr ZUŠ Říčany. Na závěr se malí i velcí diváci podívali na divadelní představení Čert a Káča v podání souboru DIPONA.  

Ke konci představení sice už trvale pršelo, přesto si tím nikdo nenechal kazit náladu.„Jsme rádi, že nás na našem stánku navštívila i mediální tvář naší regionální značky – kontrabasista skupiny Spirituál Kvintet pan Pavel Peroutka“ dodává ředitelka MAS Říčansko Pavlína Filková.

Největší dík patří dobrovolníkům a neúnavným organizátorům

Festival je pořádán z prostředků města Říčany a z dotace z Ministerstva zemědělství prostřednictví Celostátní sítě pro venkov Praha, kterou získalo MAS Říčansko na realizaci. Na jeho organizaci mají největší podíl organizátoři: za Město Říčany Hana Špačková a Jitka Bahémská a za MAS Říčansko Petra Přílučíková.

Poděkování patří partnerům: Celostátní síť pro venkov, Muzeum Říčany, Dětský soubor Mikeš, Hubert Neumann Ekoflor, plakátovací plochy Rengl, měsíčník Zápraží a Říčanský Kurýr, Mediální a komunikační servis Říčany, firma Skate Praha a Cetrum Lihovar.  Hlavní zásluhu a obdiv však zaslouží dobrovolníci, kteří se podíleli na stavbě mobiliáře a další organizaci festivalu – Ludmila Třeštíková, Pavlína Filková, Aleš Bubla a další.

Za rok nashledanou

Za MAS Říčansko Petra Přílučíková

„ZÁPRAŽÍ originální produkt®“ podzimní kolo certifikace pro výrobce

MAS Říčansko ve spolupráci s Asociací regionálních značek a partnery vyhlašuje III.výzvu 
k předkládání žádostí o udělení značky „ZÁPRAŽÍ originální produkt®“  pro výrobce 
působící v oblasti jihovýchodně za Prahou. Žádost můžete podávat do 15.října 2013 osobně, v pracovních dnech, nebo poštou na adrese MAS Říčansko o.p.s., Olivova 224, 251 01 Říčany.

Certifikovat lze originální potravinářské, řemeslné, přírodní a zemědělské produkty jedinečné, nebo tradiční pro region.  Podrobné informace a reference k certifikaci jsou k dispozici na https://www.regionalni-znacky.cz/zaprazi.

 

Poradenství při podávání žádosti je zajišťováno koordinátorem značky zdarma.

Formulář pro podání žádosti je k dispozici u P. Přílučíkové, tel: 774 780 543 e-mail: projekty2@ricansko.eu a vyvěšen zdezpr-zadost-vyrobky.pdf (224,3 kB)

 

 

05.13 Festival řemesel v Kaunas District

V rámci mezinárodního projektu Za poklady venkova opět vyjeli výherci soutěže reprezentovat české šikovné ručičky do Litvy. Tentokrát se konal mezinárodní festival v Biliūnų village, Raudondvario subdistrict, Kaunas distrikt v Litvě a to 18. 5. 2013. Přeloženo do češtiny, byla to malebná krajina nedaleko druhého největšího litevského města Kaunasu. České řemeslo vyjeli reprezentovat paní Božena Kabíčková se svými medovými perníčky BABIKABI (MAS Krajina srdce), Eliška Cupáková (MAS Krajina srdce) se svými výrobky z Pedigu a svíčkami ze včelího vosku a poslední člen výpravy Martin Holub (MAS Podlipansko) a jeho úžasné dřevěné hračky. Po celodenním cestování jsme v pátek večer dorazili do hotelu, kde již na nás čekala průvodkyně, aby nás mohla provést po městě. Kaunas je malebné měst s bohatou historií. Druhý den jsme odjeli autobusem na místo festivalu, kde jsme se sešli s finskými a polskými kolegy. Kromě nich tam bylo i široké zastoupení Místních akčních skupin z Litvy. K vidění byli výrobky z keramiky, proutí, textilu ale i šperky. Z kotlíků se linula vůně místních tradičních pokrmů, připravovaných na otevřeném ohni. Vše bylo doprovázeno hudbou místních folklórních souborů. Velký úspěch slavili i čeští výrobci, kteří měli celý den plné ruce práce.  Závěrem lze říci, že to byl velice příjemně strávený den, ve kterém jsme získali nové poznatky o doufám i přátele. Pokud nemáte ještě tip na dovolenou, neváhejte a jeďte do Litvy anebo aspoň do Peček na festival řemesel, kde se budete moci potkat s Litevskými výrobci a to 8. 6. 2013

 

 

Alena Chárová

MAS Podlipansko, o. p. s.

kancelar@podlipansko.cz

 

22. 5. 2013

05.13 O Festivalu řemesel a slavnostech bylinek v Říčanech

19.03.2012  II. kolo certifikace výrobků značkou Zápraží

https://www.ricansko.info/clanky/nove-regionalni-vyrobky-na-ricansku-ziskaly-certifikat

11. 2012 O Festivalu řemesel ve Strančicích

27.09. 2012 - Říčansko.info - Festival řemesel Strančice

https://www.ricansko.info/clanky/strancice-festival-remesel-a-jablecne-slavnosti

09. 2012 Značka ZÁPRAŽÍ má první certifikáty

15. 05. 2012 - Pozitivní noviny - Ve Finsku připravují festival řemesel

https://www.pozitivni-noviny.cz/cz/clanek-2012040063